Est Land

JÜRI PINO: Näpi meie naisi, aga õpi eesti keel ära!

In Eesti meediast, Eesti riigikeel on eesti keel. on 6. jaan. 2010 at 17:33

Jüri Pino paljastab sõbralikult sõbraliku välismaalase, kes nõuab keerulist eesti keelt lihtsustavat reformi.

Üks mees oli hiljuti õhtuses petlikult sõbralikus õhkkonnas visanud laua kohale rippuma küsimuse: aga kas pole eesti keel mitte liiga keeruline keel? Koguni nii keeruline, et see vajaks kiiremas korras lihtsustavat reformi.

Vale ja ettevaatamatu otsus tulla selliste ideedega lagadele, kui ollakse välismaalane. Olgugi lääneeurooplane. Kuigi sallivus on siin maal ammu juba omaette elukutse ja suurepärane teenimisvahend, on asjad tegelikult ikkagi nii nagu on. Vähe sellest, et nad tulevad meie õue peale meie tüdrukuid näppima, neil on midagi ka veel meie keele kohta öelda!

Või kas nüüd just sellepärast, aga leili mindi. Igaühes ärkas suur filoloog ja sõnaraamatute tundja. Paistab, et ega muul juhul eestlane oma keelest nii väga mõelda viitsigi, kui keegi võõras väidab, et hirmus raske keel olla.

Ja kinnitab siis enamasti kohe, et on ikka raske küll. 14 käänet (hirmutamiseks võib lisada, et on veel kolm kadunut, kuid mõnede sõnade puhul veel täiesti käibivat), käänd- ja pöördkonnad… ära sa üldse mõtlegi. Ära sa isegi proovigi, me hakkame niikuinii hirnuma. Nii aktsendi kui vigade üle. Meie, eesti keele oskajad, oleme klubi, nagu targemad mehed sõnastanud, kuhu me uusi liikmeid võtta ei taha.

Võiks aga meelde tuletada, et vene keelt peetakse kah keeruliseks keeleks. Juba tähed on neil täiesti teised, mis kohe eemale peaks peletama. Ometi oskavad paljud seda keelt. Kes mõnuga, kes häbiga. Ja venelased teadupärast suhtuvad täiesti ükskõikselt, kuidas nende keelt väänatakse. Mistõttu ehk ongi nii, nagu on. Aga värk polnud ju selles, mistõttu mõni keel levinud on, teine mitte, vaid välismaalase väites, et meie keel on hirmus keeruline osata.

Uus olnudki, et välismaalasele kõik kohe vastu ei vaielnud. Lausa nõusse kippusid jääma – tavapärase jutuga, et keel areneb, muutub, elab ja hingab ning ei tohi mitte teda rämeda reeglistikuga ära tappa. Et ainult surnud keelt on võimalik täiesti õigesti rääkida-kirjutada. Et meie püha internet loob niikuinii uue keele – hieroglüüfid on emotikonidena tagasi, tõepoolest – ja twitter niikuinii tuleb ja tapab, nimeta teda säutseriks või mitte. Ja meenutage, kuidas SMSi sisse toksides valitakse alateadlikult sõnu, mille kokkusaamiseks peaks võimalikult vähe kordi vajutama. Kindlasti on midagi veel. Ja, tõepoolest, juhtub näpukaid ning juhtub, et need on isegi naljakad. Kas ei kõlaks näiteks kauni tootenimena “Siutsuvorst”, mingi kanalihasuitsukas, näiteks?
Nii et miks mitte lubada kirjutada nii ministeerium kui ministeerjum… Mis sest siis nii oleks? Või miks mitte lahendada suurim eesti õigekirja probleem ja lubada müia kui süia – hääldame ju niikuinii nõnda. Ja miks mitte lubada suurtähed pikalt saata, komad samasse, kui netis paljud nendega jamada ei viitsi. Ja üldse.

Tõepoolest, miks mitte. Vastu tulles aja nõudmistele.

Mis aga pahatahtlikult mõeldes viib küsimuseni – kas poleks see vastutulek saamatusele? Ma ei saa hakkama – järelikult on reeglid valed? Tore, mulle meeldib teada saada, et mitte mina polnud kooliajal vilets sportlane, vaid nõudmised olid valed ega tahtnud ajaga kaasas käia! Pange mind nüüd kõigile aladele järgmisteks olümpiamängudeks kirja. Treenerit pole vaja, andke rohkesti õiguslasi kaasa…

See oli mõistagi kirglik filoloog, kes niimoodi aja vaimule vastu vaidles. Tüütu. Kuid ilmutuslik. Äkki vaadati välismaalasele otsa: sa, nahk, oled laisk ega viitsi lihtsalt õppida selle maa keerulist keelt, kus sa juba aastaid naisi näpid! Ja nüüd otsid õigustusi!
Tõe vastu ei saa miski.

Allikas: Eesti Ekspress

Advertisements

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: