Est Land

Eesti keele tõlkeülesanne šokeeris vene õpilasi

In Eesti meediast on 14. okt. 2009 at 11:27

Vene õpilastele eesti keele tõlkeharjutuseks üsna jõhkra ilukirjandusliku teksti andnud keeleõpetaja pole haridusministeeriumi hinnangul midagi valesti teinud.

Kui Natalja Fomenko Tallinnas Lasnamäe gümnaasiumi 7. klassis õppiv poeg emalt koduse ülesande lahendamiseks abi palus, oli Fomenko rabatud. Poeg pidi vene keelde tõlkima Aidi Valliku noorsooromaanist «Mis teha, Ann?» võetud katkendi, mis oli raske nii keeleliselt kui ka sisuliselt.

Näiteks olid katkendis laused: «Kasvataja lööb teda hüppenööriga, palju kordi ja väga kõvasti, vihaga. Väike poiss soovib, et see ta parem kohe ära tapaks, aga suur rohmakas naine lööb, kuni väsib. Kõik seisavad ja vaatavad pealt. Seisab ja vaatab ka pööningu süütaja. Poisi kintsudel kõrvetavad punased vorbid, kui ta magama minnes dressipüksid jalast võtab. Natuke aega seisab ta voodi kõrval ja väriseb. Tal on külm ja hirm. Ülejäänud üheksast voodist kostab naeru ja pilkamist. Võta aga voodist kinni, sitaratas! Kui palav hakkab, lehvita kõrvu! Nii kui sa magama jääd, paneme traadid seina!»

Fomenko sõnul tekkis tal tunne, et loeb ohvri päevikut või sadisti õpikut. «Seda [teksti] keeleõppes kasutada ei tohi, tekst ei ole lapse psüühikale sobilik,» väidab ta, et ülesanne rabas ka poja klassikaaslasi ja nende vanemaid.

Tõlkeülesande andnud 30 aastat õpetajana töötanud Tamara Šutova kinnitab, et valis sihilikult sellise teksti. «Ühe tüdrukuga oli tekkinud konflikt ja tahtsin, et õpilased seda teksti lugedes aru pähe võtaks. Ja see mul õnnestus,» väidab Šutova.

Haridusministeeriumi kommunikatsioonibüroo konsultant Asso Ladva ütles, et esmapilgul võib lõik tunduda tõepoolest šokeeriv, kuid kõik sõltub sellest, kuidas materjali esitatakse.

«Paljud asutused ja ühendused püüavad praegu vähendada ja ennetada noorte vägivalda,» märkis Ladva, kelle kinnitusel tunneb õpetajana töötanud Vallik teemat hästi.

Allikas: Postimees

Advertisements

Lisa kommentaar

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Muuda )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Muuda )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Muuda )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: