Est Land

AHTI JUNDAS: Elust Jõhvis oktoobris 2009

In Eesti riigikeel on eesti keel. on 6. okt. 2009 at 19:58

Olen tavaline eesti mees. Elukohaks Jõhvi. Emakeeleks eesti keel.

Mul on Jõhvis tuttav, nimeks Pavel. Ta on edukas ärimees, sõidab uhke autoga. Pavel on vene rahvusest, eesti keel aga igati korralikult suus. Suhtleme täiesti vabalt, tavaliselt eesti keeles ja kui hakkama ei saa, siis ka vene keeles. Seega probleeme nagu ei olegi.

Ühel sombusel päeval potsatas minu postkasti aga telekava, kust üllatusena avastasin, et Pavelil on tekkinud mure. Miks ta sellest telekava vahel kurdab, ei oska öelda. Minule ta asja kurtnud pole, kuigi selleks ju sõbrad ja tuttavad ongi, et teist mures aidata. Pavelil on mure, et eesti keelt kõlab Jõhvis liiga palju. Tundub, et see teeb Paveli närviliseks.

Nii kirjutas Pavel, et käis 1. septembril Jõhvi vene gümnaasiumis ja kuulis endale üllatusena, et vallavanem pidas seal kõne eesti keeles. Pavel ja lapsed said kõnest aru, paljusid lastevanemaid aga võttis eestikeelne kõne nihelema. Tõlge puudus. Vallavanema eestikeelne esinemine tegi Paveli ärevaks.

Põhiseadusest tulenevalt on Eesti Vabariigis riigikeeleks eesti keel ja on täiesti loomulik, et tervitused uue kooliaasta alguse puhul antakse võimuesindaja poolt edasi Eesti riigi ehk siis eesti keeles. Samas volikogu esimees andis ju tervitused uue kooliaasta alguse puhul edasi ka vene keeles. Milles probleem?

Pavel kurdab ka selle üle, et vallavalitsuses on ametis juba liiga palju eestlasi. Näib, et lahendus on üks ja lihtne: vahetame eestlased välja ja elu, ilmast rääkimata, läheb kohe paremaks. Ametniku pädevus ei sõltu rahvusest, vaid eelkõige kompetentsusest. Ühe osa sellest moodustab ka väga hea riigikeeleoskus. Samas on Jõhvis normaalseks tavaks, et vajaduse korral suhtlevad ametnikud inimestega ka vene keeles.

Miks ma seda kõike kirjutan? Lihtsalt sellepärast, et selliseid valimiskampaania artikleid lugedes hakkab valus ja kurb. Kas siis mingit muud sõnumit polegi valijatele edasi anda? Kütame võimuletuleku nimel üles kirgi kõige hellemal teemal – rahvusküsimuses? Kas tõesti on kõikides võimalikes hädades süüdi eesti keel ja eestlased? Ja seda väikeses Jõhvis! See tee on hukatuslik, solvav ja tupikusse viiv. Sellise teema ärakasutamine on äärmiselt pahatahtlik, et mitte öelda kuritegelik.

AHTI JUNDAS,
40 aastat Jõhvi elanik
Teisipäev, 6.10.2009

Advertisements

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: