Est Land

Teenindajad hävitavad Eesti mainet

In Eesti meediast on 14. sept. 2009 at 07:46

Autor: Rein Sikk
Eesti teenindus ja taksojuhid on soomlaste arvates allpool arvestust, selgus ajalehe The Baltic Guide korraldatud turismiteemalisel seminaril.

Üks esinejaist – Soome estofiile ühendava Tuglase seltsi kultuurisekretär Tapio Mäkeläinen – usub siiski, et masu eraldab sõklad teradest.

•• Olete Eestisse toonud sada tuhat turisti, kuidas?

Alustasin reisijuhina kaheksakümnendate keskpaigas, iga kuu umbes 1500 turisti, ligi 20 000 aastas ja nii kuus aastat jutti. Praegu juhin peamiselt Tuglase seltsi kultuurireise, aastas 500–1000 inimesele.

•• Milline on kõige kurvem Eesti-kogemus?

Aina enam tundub, et vähesed mõtlevad turistide ja eriti Soome turistide arvu suurendamisele. Seminaril öeldi, et Eesti põllumajanduse ja turisminduse käibed on võrdsed. Pooled turistidest on Soomest. Aga EAS-i liinis töötab Soome suunal vaid kaks töötajat. Nad on väga tublid, ent nende jõust ei piisa.

Aga Tallinn pole mitu aastat leidnud 200 eurot, et osaleda Helisingis mardilaadal, kus Eesti kohta käib kahel päeval infot hankimas üle 14 000 inimese. Samas kulutatakse palju raha suurtel messidel Kesk- ja Lääne-Euroopas. Inimlik, et turismiedendaja, kes on kümme korda Helsingis messil käinud, soovib ka Pariisis või Londonis käia.

On vahe, kas suurendada 1% Soome või Portugali turistide arvu. Sama raha eest võib Eestisse meelitada 200 portugallast või 10 000 soomlast. Kui aga liita soomlaste poolt tihti kohatav teeninduse tase, kipubki jääma mulje, et Saksa turisti Eestisse toodav kaks eurot on suurem raha kui Soome turisti oma.

•• Miks?

Timo Huttunen kirjutas viimases Baltic Guides, et tihti peetakse soomlasi alkoholilembesteks põtradeks, venelased on teenindaja jaoks brutaalsed Ivanid ja lätlased lihtsalt lollid. Aga samas – mida kaugemalt võõras tuleb, seda parem võõras ta mõnede teenindajate meelest on.

//

Nüüd, kui läheb halvasti, võtavad Eesti hotellid ja restoranid pretensioonideta vastu ka Soome turiste. Turuseis on nii kehv, et kõlbab igaüks ja võidab see, kes ei tee raha päritolul vahet. Senini aga on olnud mitmeid hotelle ja restorane, kus soomlased pole eriti teretulnud.

•• Kas siis soomlane ei jäta siia raha?

Soomlane jätab rohkem raha kui näiteks sakslane. Aga senini püsivad eelarvamused soomlastest kui vodkaturistidest. Seda on raske murda.

•• Ja kurvad kogemused võivad alata juba sadamast?

Kõige tähtsamad inimesed turistile mulje jätmiseks on taksojuht, kes paraku tihti klienti röövib, ja hotelli vastuvõtu neiu, kes tulijale tähelepanu ei pööra. Need halvad muljed jäävad alles, neid räägitakse teistelegi.

Kui minuga näiteks kohvikus-restoranis ei suhelda, lähen kohe minema, viin raha mujale.

•• Kui oluline on teenindajate võõrkeeleoskus?

Ühes galeriis töötasid noor haritud ja keeli oskav müüja ning vanamammi, kes rääkis vaid eesti keelt. Mammi müüs mitu korda enam, sest ta pöördus iga võimaliku kliendi poole, meelitas sisse, oli sõbralik. Aga neiu istus tuimalt leti taga.

Tais ja Kreekas, mida soomlased hindavad, ei räägi keegi soome keelt, aga soomlased on rahul. Pealegi oskab noorem soomlane inglise keelt sama hästi kui eestlane. Asi pole keeles, vaid tahtmises hästi teenindada.

Samas tehakse endale antireklaami, kui mõne soliidse hotelli või peene restorani tutvustuses on soomekeelses tekstis rumalad vead. Siis ma ei võta neid tõsiselt. Ma ei saa aru, kuidas neil pole seda väikest raha, et palgata korralik Soome tõlkefirma, kes teeks vigadeta tõlked. Näiteks ühes Tallinna restoranis on pikka aega müügil vähisupp, soomekeelse tõlkega aga … syöpäsoppa. Inglise keeles võiks see olla siis cancer soup ja eestikeelse näitena – kopsuvähisupp…

•• Kuidas olukorda parandada?

Pean oluliseks taksomaffia likvideerimist ja kõigi taseme teenindajate koolitusi, kus rõhutatakse, et kliendil on alati õigus. Otsustajad aga peaksid aru saama, kui suur roll Eesti majanduses on turismil ja selle kaudsel mõjul. Tõenäoliselt oleks Eestis tõesti vaja turismiministrit!

Advertisements

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: