Est Land

Syndikaat.ee: Ida-Virumaa trend

In Eesti meediast on 3. sept. 2009 at 20:18

Asi on ametlik. Virumaa on ainult venekeelne

Kooliaasta algusega saabus meile kummastav uudis Virumaalt: Ida-Viru Keskhaigla vallandas doktori, kuna see oli visanud patsiendi Eesti passi prügikasti. Tundub justkui põhjendatud vallandamine. Arstid ei tohiks patsientidega ülbitseda, eriti, kui abi otsija on alaealine. Aga tegelikult on lool hoopis suurem mõõde.

Nimelt viskas doktor Eiki Strauss 14-aastase poisi passi prügikasti, kuna see keeldus rääkimast eesti keelt. Meedia ei ole oma poliitkorrektsuses meile toonud vahejuhtumi tegelikke asjaolusid – kes siis julgeb tänapäeval Eestis näha vähimatki süüd mõnes venelases – kuid võime ette kujutada, milles oli konflikti olemus.

Virumaal – nii, nagu ka Tallinnas ja mitmel pool Harjumaal – ei saa enam juba pikka aega paljudes kohtades hakkama eesti keelega. Kakskeelsusest, kus kõik ametnikud, teenindajad, politseinikud ja poliitikud pöörduvad “kaasmaalaste” ja “eestimaalaste” poole püüdlikult-pugejalikult vene keeles, on saanud paratamatult ükskeelsus. Venelased, kes veel kümme aastat tagasi leppisid vähemalt teoorias, et nad peaks ja võiks endale Eesti riigis elades ka eesti keele selgeks saada, on sellest lõplikult ja põhimõtteliselt loobunud.

Kes meist ei mäletaks vene aegseid polikliinikuid või haiglaid, kus umbkeelsed tiblad turtsakalt kohalikke inimesi sõimasid, et need po tšelovetšeski räägiks. 1980-ndatel hakati nõudma, et kõikjal Eestis peab hakkama saama ka eesti keeles. 1990-ndatel leiti, et eesti keel peabki olema käibekeel igal pool nii või teisiti. Ilvesliku, laarliku, paloliku, euroopaliiduliku integratsioonilööktöö käigus hakati aga sellest 1990-ndate lõpus kiiresti taganema. Passe on jagatud valimatult, siin sündinud okupatsioonikolonistide järglased saavad kodakondsuse ilma ühtegi lojaalsus-, keele-, või muud testi.

Seda vene keele ametliku staatuse peale surumist on tagant utsitanud nii Venemaa, kes oma riiklikult kontrollitud ja Eestis vabalt leviva šovinistliku propagandameedia abil kütab üles venelaste vaenulikkust kõige eestiliku vastu, kui meie niinimetatud “lääne sõbrad”, kes õõnestavad igapäevaselt meie riikluse aluseid, surudes selgrootutele ja rumalatele poliitikutele peale igapäevaseid järeleandmisi venelastele ning õõnestades süstemaatiliselt meie põhiseadust ja rahvusriiki.

Mõni ime siis, et arsti juurde saabub 14-aastane Eesti passiga mužik, kes põhimõtteliselt ei lange sellele tasemele, et enda ravi saamiseks võtaks vaevaks eesti keelt rääkida. Ja mõni ime, et igapäevaselt sellises töökeskkonnast viibiv, oma rahvusest ja keelest hooliv eesti tohter lõpuks kannatuse kaotab.

Ja kõiki trende arvestades, mõni ime siis, et haigla vallandab mehe, kes soovib Eestis oma tööd teha eesti keeles ning meedia kiida selle igati heaks. Selle vallandamisega kuulutati, et Virumaa on ametlikult vene keelne. Järgmisena langeb Tallinn.

Advertisements

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: