Est Land

Misha: Kas Eestis elavad venelased erinevad eestlastest samapalju nagu Euroopas elavad moslemid eurooplastest?

In Misha on 18. juuni 2009 at 09:19

muslim and russia

Hoolimata sellest, et suurem osa elanikkonnast suudab siiski riigikeeles suhelda, erineb maailmavaade 25% siinsetest elanikest tuntavalt ülejäänutest.

Mis kasu on üldse eesti keele oskamisest, kui puudub teadmine, mis saade on Foorum või Pealtnägija või kuuldakse esimest korda nime Arvo Pärt?

Pronksöö oli me riigile vaieldamatult väga tähtis, sest nägime ära, mitu protsenti siinsetest elanikest jagab euroopalikke arusaami.

Kui ikka 9.mail 2009 läheb intelligentne ja haritud 25 aastane riigikeelt kõnelev  inimene Pronksõdurile punast nelki viima ja tähistama seda rõõmupäevana, on tegemist sulaselge provokatsiooni või läänelikke väärtusi eirava ajutegevuse tulemiga. Euroopa riigid istutavad sel päeval puid ja mõtlevad oma esivanemate ja tuleviku peale. Euroopa kõrval asuv Venemaa toob samal ajal välja kogu oma raskeralvastuse päikese kätte ülejäänud maailmale särama.

1938 oli Eestis keskmine palk ja SKP suurem kui kogu Skandinaavias, Hollandis või Austraalias, kus täna paljud meie seast kaks korda suurema palga eest tööd rahmavad. Ei pea olema geenius, mõistmaks, et majanduslikult nii edukas, rahvuselt nii monogaanne ning kõrgete moraalsete ja religioossete väärtustega riik ei soovi vabatahtlikult kõike seda saavutatut ära anda riigile, kes kehtestab siin barbaarselt oma võimu. Kahtlemata oli see osa ka suurest ego kättemaksust. Nonsenss on väita tõsimeeli, et okupatsiooni pole meil siin olnud.

Venekeelse Delfi lugejatest  90% isegi ei häbene välja näidata oma vihkamist kodueestlaste suunal ning uskumatuna kõlab ka tõik, kus venekeelse Delfi toimetajad 9.mail sõdurile üksmeelselt lilli viivad. Kui neutraalsest ja pädevast venekeelsest meediast Eestis me siis ikka rääkida saame?

Olles ka ise sünnilt venelane, ei mõista ma ikkagi, kuidas ei jõua ikka veel üheselt mõistetavad lääne väärtused kõigile siinsetele võrdselt kohale?

Jah, on sõnavabadus, aga on ka vastutus. Kõik ei ole automaatselt kõigile lubatud. Nii on see Inglismaal ja nii on see ka siin.

Me räägime pidevalt integratsioonist ja et see on justkui läbikukkunud. Mina seda ei usu. Juba enda näitel ei usu.

Need mitte eestlastest kodanikud, kes on uhked, et nad saavad Eestis elada, on juba ammu läbinud integratsiooni. Selleks ei pea eestlaseks hakkama, küll peab aga oma mõtlemist pisut korrigeerima.

Mulle tundub, et kodueestlane võib siin riigis ükskõik kui palju  vastu tulla , aga see ei muuda veel sovjetiaegse mõtlemisega kogukonna suhtumist.  Suhtumine algab teatavasti kodust.

24. veebruar ja 20. august ei ole minu näegemuses ka need tähtpäevad, kus kodanikul on vabadus otsustada riigilipu heiskamise üle.  Küsimus on oma maa armastuses ja siin ei oma tähtsust rahvus.

Eestlased on tänase hetkeni mõistetamatult palju tulnud siinsele suurele kogukonnale vastu. Tallinnas on 5 vene raadiojaama (minu jaoks on ka see müstika, kahest saaks veel aru), lugematu hulk vene ajakirjandust nii veebipõhiselt kui trükiformaadis. Isegi kinos on kakskeelsed subtiitrid. Ostukeskused ja pangad reklaamivad ennast kahes keeles justkui meil olekski kaks riigikeelt.

Loogiline oleks, et liigume siiski selles suunas, kus ühel hetkel on Eesti Vabariigis ühtselt mõistetav eestikeelne inforuum.

Kuna eestlase maailmavaade on  väga lähedane skandinaavlaste omaga, siis seda hoiakut peaks ka edasi toitma, mitte nii, et Eestis oleks igal sammul tunda slaavi hõngu. Siinsed mitte eestlased võiksid pisut kõrgemalt asju  vaadata ja üritata mõista, mida Eesti ja eestlased tegelikult Põhja- Euroopa kontekstis on kujutanud.

Eesti kuulumist Põhja-Euroopasse diskrediteerivad meil aga just suurel määral siin elavad nö. eestimaalased, kes ei saa endiselt aru oma päritolust ja müüvad ustel matrjoškasid.

Samasugune meeletu vahe nagu Venemaalt Soome reisides peaks olema tuntav ka Eestis.  Kui me aga jätkame samas vaimus, suurendades veelgi venekeelse info- ja meediaruumi hulka, siis vaevalt me kunagigi hakkame nii tuntavalt eristuma.

Põhjendamatu ülbus, armastus ebaõigluse, viha võrdsuse vastu ja sõltuvus autoriteedist on need alustalad, millele sinne suur kogukond suures osas toetub.

Eesti Vabariik ei ole õigusjärgne Venemaa territoorium, kus on sünnipärane õigus ainult vene keeles suhelda ega 9. mai see aeg, kus punaseid nelke kuhugi viiakse. Ammugi ei sõideta mingisuguste lintidega ega signaalitata kõik koos keset päeva.

Seega, Eestis ei tehta paljusid asju, mida siinsed venelased suures osas teevad.  Ka Euroopas ei tegutseta nõnda nagu  moslemitel kombeks.

Kas Eesti edukusele ja pikaajalisusele  on kasulikud pigem umbkeelsed makse maksvad ja sootuks erinevata arusaamistega teise riigi ja/või üldse riigitud kodanikud või sõjakolletest vastu võetud perkonnad, kes on tänulikud riigile, kes nad vastu võttis ja armastusest riigi vastu tehakse endast kõik olenev, et sulanduda sellesse ühiskonda võimalikult kiirelt? Jah, see on spekulatiivne küsimus.

Olen elanud ka mõned aastad Rootsis, tean, mismoodi sealsed sisserännud riiki suhtuvad ja armastavad ja kuidas teinekord lausa pugejalikult suheldakse põlisrahvaga.

Lõppude lõpuks tuleb igal inimesel teha otsuseid ja otsustada oma kuuluvus ükskord ometigi ära. Muidu jääbki mulje pidevast teiste kulul liugu laskmisest.

Kui ikka integratsioon ei sobi või ei meeldi, ei ole vaja riigil endast kõik anda, et lõimumine sõna otseses mõttes kõigi 25%ni jõuaks. Läänemalli järgi on integratsioon vabatahtlik. Seega ei ole minu arust vaja integreerida neid, kes seda ise ei taha. Mitte mingil juhul. See ei ole demokraatlik ega Eesti riigile paslik.

Ehk on riigil viimane aeg  pisut järele mõelda ja kasutusele võtta pädevamad meetmed ka  pühasid linte kummardavate aksessuaaridega.

Advertisements

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: